محلی برای معرفی و بررسی تخصصی کالا و خدمات

موجود در بازار

تولید کنندگان
می توانند به صورت رایگان بهترین محصولات و خدمات خود را معرفی و توصیف نمایند.

کارشناسان
می توانند به صورت رایگان در مورد محصولات و خدمات موجود در بازار تحلیل و نظر دهند.

مصرف کنندگان
می توانند کاملا رایگان در مورد کیفیت و قیمت محصولات و خدمات موجود در بازار نظر دهند.

نشر همزمان

همزمانی محتوا

چگونگی تشخیص کیفیت بنزین

 

تصویر از عیار آنلاین

 
این روز ها با توجه به آلودگی شدید هوا در کلان شهر های کشور، دوباره نگاه ها به کیفیت بنزین توزیع شده در کشور معطوف شده است. اما مصرف کنندگان این محصول چگونه می توانند تشخیص دهند که بنزین مورد استفاده شان از کیفیت لازم برخوردار هست یا نیست؟ آیا تشخیص این موضوع فقط توسط آزمایشگاه های تخصصی قابل انجام است یا اینکه مصرف کنندگان هم می توانند این موضوع را تشخیص داده و برای بهبود کیفیت بنزین مصرفی خود، کاری انجام دهند؟

اگرچه آنالیز دقیق شیمیایی بنزین فقط در آزمایشگاه های تخصصی قابل انجام است اما پارامتر های اصلی دخیل در کیفیت بنزین در عمل قابل تشخیص هستند. در ادامه فهرست این پارامتر ها و چگونگی تشخیص عملی آنها ذکر می گردد:

1- قدرت تبخیر: بنزین برای اینکه در محفظه احتراق موتور بسوزد باید به شکل بخار در آید و به این منظور باید از قدرت تبخیر مناسبی برخوردار باشد. هر چه هوا سردتر باشد بنزین باید قدرت تبخیر بیشتری داشته باشد و هر چه هوا گرم تر باشد قدرت تبخیر کمتری لازم است تا بیهوده تبخیر نشود. از آن طرف هر چه فشار هوا در محل استفاده بیشتر باشد باید قدرت تبخیر بنزین نیز بیشتر باشد و هر چه فشار هوا کمتر باشد قدرت تبخیر نیز باید کمتر باشد. بنابراین قدرت تبخیر بنزین مصرفی باید متناسب با شرایط آب و هوایی محل استفاده باشد و اگر نباشد باعث سوختن ناقص و آلودگی بیشتر هوا می شود.
اگر هنگامی که هوا سرد است خودروی شما با استارت اول روشن نمی شود (به فرض اطمینان از سالم بودن خودرو) و یا اینکه بعد از روشن شدن و قبل از اینکه موتور به طور کامل گرم شود موتور به صورت نامرتب کار می کند، نشان از قدرت تبخیر نامناسب بنزین دارد و باید بنزین دیگری را مصرف نمایید.

2- عدد اکتان: بنزین برای اینکه در موقع مناسب و به صورت یکنواخت در محفظه احتراق موتور بسوزد باید دارای مقدار اکتان مناسب باشد. اگر اکتان بنزین کمتر از مقدار لازم باشد احتراق پیش از موعد (knocking) رخ می دهد که هم باعث آلودگی بیشتر هوا و هم کشش کمتر خودرو می شود. عدد لازم برای اکتان بنزین تابع نوع موتور خودرو است. هرچه میزان فشرده سازی هوا (compression rate) در موتور بیشتر باشد، اکتان بنزین مصرفی نیز باید بیشتر باشد. در موتور های پایه گاز سوز و توربو شارژ باید حتما از بنزین سوپر که اکتان بیشتری از بنزین معمولی دارد استفاده شود.
برای تشخیص اینکه اکتان بنزین مصرفی با موتور خودرو شما انطباق دارد به این روش عمل کنید: بعد از گرم شدن کامل موتور خودرو وارد یک خیابان خلوت بدون شیب شوید. تمام شیشه های خودرو را بالا داده و سیستم صوتی و تهویه آن را خاموش نمایید تا هیچ صدای مزاحمی در داخل خودرو نباشد. با دنده سنگین و با سرعتی با خودروی خود حرکت کنید که دور موتور بین 1500 تا 2000 دور در دقیقه باشد. اگر یک صدای قرقر خفیف از موتور می شنوید که بعد از سرعت گرفتن خودرو و بیشتر شدن دور موتور از 2000 دور قطع می شود، نشانه ای از knocking  در موتور و کمبود اکتان بنزین مصرفی است. اگر از بنزین معمولی استفاده می کردید آن را با بنزین سوپر جایگزین کنید و اگر از بنزین سوپر استفاده می کردید، به آن افزونه های استاندارد اکتان که در جایگاه های سوخت کشور فروخته می شوند اضافه کنید.

3- مواد پاک کننده: از آنجا که بنزین ماهیتا یک ماده خالص نیست و ترکیبی از هیدروکربن های مختلف با خواص متفاوت است به تدریج باعث ایجاد رسوب در سوزن انژکتور موتور و همینطور ایجاد دوده در محفظه احتراق و سوپاپ های موتور می شود که این ها هم باعث احتراق نامناسب بنزین و ایجاد آلودگی بیشتر هوا می شوند. به این منظور تولید کنندگان بنزین یک درصد مشخص از مواد پاک کننده را به بنزین تولیدی اضافه می کنند تا باعث رسوب زدایی و دوده زدایی از موتور خودرو شوند. اگر درصد این مواد در بنزین ناکافی باشند، موتور خودرو به تدریج رسوب گرفته و آلاینده می شود. خوشبختانه مواد پاک کننده نیز همانند اکتان به صورت مجزا فروخته می شوند و قابل اضافه کردن به بنزین هستند. توصیه ما این است که هم به جهت سالم ماندن موتور خودرو و هم کمک به آلایندگی کمتر هوا، هر چند وقت یکبار از افزونه های پاک کننده استاندارد استفاده نمایید. اینکه هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید بسته به نوع افزونه به کار رفته دارد و آن را بر طبق دستورالعمل کارخانه سازنده انجام دهید اما زمان معمول آن هر 5000 کیلومتر یکبار است. بعضی از مکانیک های خودرو استفاده از تینرهای فوری 10000 و 20000 را به عنوان افزونه پاک کننده توصیه می کنند که بهتراست از آن استفاده نکنید زیرا می توانند باعث صدمه زدن به قطعات پلاستیکی مدار سوخت رسانی خودرو شوند.

نکته ای که باید روی آن تاکید کرد این است که افزونه های بنزین که به صورت مجزا فروخته می شوند فقط از یک نوع نیستند و برای کاربرد های مختلف طراحی شده اند. بعضی فقط برای افزایش اکتان هستند. بعضی منحصرا مواد پاک کننده برای پاک کردن سیستم سوخت رسانی و موتور هستند و بعضی ترکیبی از هر دوی اینها هستند. بنابراین افزونه را بر حسب نیاز خودروی خود انتخاب کنید (روش تشخیص آن قبلا ذکر شد) و فقط از افزونه های استاندارد استفاده نمایید.

 

دسترسی به مطالب این سایت آزاد است و نیازی به ثبت نام و یا پرداخت آبونمان ندارد. اگر می خواهید در مورد مطالب مندرج در سایت و یا مباحث مطرح در فروم ها نظر دهید، باید در سایت به صورت رایگان ثبت نام نمایید.

برای پست مطلب در سایت و معرفی و بررسی محصولات و خدمات مورد نظر خود، علاوه بر ثبت نام در سایت باید از سوی مدیر سایت به عنوان کاربر ویژه ثبت شوید. برای اطلاعات بیشتر "راهنمای عضویت" را بخوانید.

ذکر مطالب رایگان مندرج در این سایت در سایت ها و یا رسانه های دیگر با ذکر نام سایت 20ترین به عنوان مرجع مطلب، بلا مانع می باشد. ذکر مطالب غیر رایگان در هر صورت و به هر شکلی غیر مجاز می باشد.